Antikrundan till Hågelbyparken!

Stort tack till alla som kom till gårdagens inspelning av Antikrundan i Hågelbyparken! Vi är så glada över den fina dagen, alla möten, spännande historier och all den värme ni spred!  

Under söndagen spelades ett avsnitt av SVT:s folkkära program Antikrundan in i Hågelbyparken i Botkyrka. Över 1000 personer köade för att få sina föremål värderade av antikexperterna.

Hågelbyparken är en folkpark för alla i hjärtat av Botkyrka. Vårt uppdrag är att vara en grön mötesplats för människors välbefinnande och för det goda och öppna samhället. Här firar vi högtider och bjuder på uppskattade evenemang och roliga aktiviteter året runt. Parken anlades av telefonfabrikören och innovatören Lars-Magnus Ericsson och hans fru Hilda Ericsson för över 100 år sedan och ägs idag av Botkyrka kommun. 

– Jag är verkligen jättestolt över att Antikrundan och SVT har valt att vara hos oss här i Botkyrka, i vackra Hågelbyparken. Att se så mycket folk här är fantastiskt, säger Kommunstyrelsens ordförande Stina Lundgren.

Nu väntar och längtar vi tills programmen sänds i början av 2026!

Om inspelningsplatserna sa Pernilla Månsson Colt, producent;

– Vi är väldigt nöjda med årets inspelningsplatser! Det är viktigt för oss att besöka hela Sverige, och att vi kommer till Botkyrka för första gången känns extra roligt.  

Om Antikrundan: 

Sedan premiären 1989 har Antikrundan blivit en av SVT:s största succéer. I snitt bänkade sig över 1,1 miljoner tittare varje vecka förra säsongen. Programmet leds av Anne Lundberg, som i sommar gör sin 27:e turné. 

Info

Datum: 31/8 2025
Tid: 10.00-18.00

Upptäck mer